Idea Strony

Witamy wszystkich entuzjastów podróży, mobilności, aktywności i niezależności w serwisie internetowym powstałym z inicjatywy Fundacji Podróże bez Granic oraz PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o.

Treści tutaj zawarte dedykujemy w sposób szczególny: osobom z niepełnosprawnością, starszemu pokoleniu, paniom w ciąży, osobom niskiego wzrostu, ale także osobom mającym kłopot z poruszaniem się w wyniku przejściowej kontuzji lub mamom z wózkami dziecięcymi, czy też podróżnym z dużym bagażem.

Warto zaznaczyć, iż cały zespół osób pracujących nad treściami z którymi w tej chwili się Państwo zapoznają, to mieszkańcy województwa Pomorskiego, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak kluczowe jest znaczenia pociągu SKM dla komunikacji publicznej naszego regionu. W związku z faktem, iż troje z nas to osoby z niepełnosprawnością szczególnie bliska jest nam kwestia podróżowania, a co za tym idzie samodzielności i niezależności życiowej osób z ograniczeniami ruchowymi.

Z własnego doświadczenia wiemy przez jak wiele lat temat dostępności przestrzeni publicznej dla osób z różnorodnymi ograniczeniami w poruszaniu się w ogóle nie istniał w Polskiej debacie publicznej oraz w świadomości społecznej polaków. Tym bardziej pragniemy podkreślić jak wielkie zmiany zaszły w tej materii szczególnie na przestrzeni ostatnich 15 – 20 lat. Tworząc niniejszy serwis postanowiliśmy unaocznić Państwu, że wszyscy jesteśmy świadkami znaczącego postępu w zakresie dostosowywania przestrzeni publicznej do potrzeb tychże osób.

Pomimo swojej niepełnosprawności jesteśmy życiowymi optymistami z bardzo pozytywnym podejściem do świata i ludzi, dlatego nie chcemy utrwalać narodowej skłonności Polaków do ciągłego narzekania na wszystkich i wszystko. Widząc, że nasze otoczenie zmienia się na lepsze chcemy podzielić się tym z innymi, zdając sobie jednocześnie sprawę, że poprawianie tego, co zostało już wybudowane jest częstokroć procesem jeszcze trudniejszym niż właściwe wybudowanie obiektów od podstaw, w związku z czym proces ten musi potrwać.

Postaramy się, by na zaprezentowanej i opisanej lini kolejowej PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o. przybyły w przyszłości kolejne przystanki, które ułatwią jeszcze dalsze podróże.

Zatem za pośrednictwem niniejszego serwisu zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnej podróży pociągiem SKM po Trójmieście :)